Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 603072621

Email.: sklep@ziolaioleje.pl

Do darmowej dostawy: 249,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł

Owoce Owoc Czarnego Bzu Sambucus Nigra

Producent: Herbanordpol Gdańsk
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 36,90 zł 36.90














ilość szt.

towar niedostępny

Opis

 

Dlaczego warto?

  • Owoce bzu czarnego są bogatym źródłem antocyjanów i flawonoidów; antocyjany wpływają na elastyczność ścian naczyń krwionośnych i zmniejszają ich przepuszczalność, co ma duże znaczenie przy zaczerwienionym gardle.
  • Wzmacniają układ odpornościowy, wspomagają podczas grypy i przeziębienia, działają napotnie.
  • Suszone w suszarniach gazowych, bez dostępu dymu - 100% natury.
  • Suszenie w niższych temperaturach trwa ponad 24h, co pozwala na zachowanie dobroczynnych składników naszego produktu.
  • Smaczna herbatka jednorodna lub składnik mieszanek.
  • Pochodzenie polskie.

Czarny bez (Sambucus nigra)

Czarny bez, nazywany również dzikim czarnym bzem, to silnie rozrastający się krzew, nawet do wielkości drzewa. Należy do rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae) lub według innych źródeł –przewiertniowatych (Caprifoliaceae). Pochodzi z Europy, w Polsce jest pospolitą rośliną porastającą nieużytki i przydroża. Występuje także w rejonach Zachodniej i Środkowej Azji oraz w Afryce Północnej. Surowiec (owoce, kwiaty, czasem kora) może pochodzić ze zbioru naturalnego bądź z upraw. Polska jest eksporterem tego surowca.
Rośliny czarnego bzu tworzą intensywnie pachnące, drobne, białe kwiaty zebrane w duże baldachogrona, kwitnące w maju/czerwcu. Owoce dojrzewają we wrześniu. Są to czarne, okrągłe pestkowce o średnicy koło 5 mm. Jest lubiany przez ptaki, które zjadając owoce rozsiewają jego nasiona. Sebastian Kneipp powiedział: „Ptaszki zanim jesienną rozpoczną wędrówkę, szukają krzewów bzowych, aby krew swoją przeczyścić i naturę wzmocnić do dalszej podróży”.
Czarny bez od starożytności był bardzo cenioną rośliną i nadal jest obecny w medycynie ludowej. Określany jako „apteczka tych, którzy mieszkają na wsi”. Prócz zastosowania leczniczego, kosmetycznego i dekoracyjnego, czarny bez służył odstraszaniu gryzoni od domostw.
Kwiaty i owoce należą do jednych z najcenniejszych surowców zielarskich. Są składnikiem wielu preparatów. Po zebraniu dojrzałych owoców suszy się je w temperaturze nie przekraczającej 60°C.

Związki czynne

Owoce czarnego bzu zawierają wiele dobroczynnych substancji. Są bogate w witaminę C, witaminy z grupy B, prowitaminę A. Zawierają flawonoidy, w tym duże ilości rutyny (wzmacnia naczynia krwionośne), antocyjany (nadają ciemny kolor owocom), hiperozyd, izokwercetynę, pektyny, garbniki, kwasy organiczne (np. octowy, jabłkowy, walerianowy, winowy), lektynę, sole mineralne (wapnia, potasu, sodu i żelaza) i olejek eteryczny z 34 zidentyfikowanymi składnikami. Wszystkie części czarnego bzu zawierają sambunigrynę i sambucynę, zaliczane do glikozydów cyjanogennych. Związki te drażnią przewód pokarmowy i z tego powodu nie należy owoców spożywać na surowo. Po zjedzeniu mogą wystąpić nudności lub wymioty. Przetwarzanie przez obróbkę cieplną i suszenie powoduje rozkład związków cyjanogennych przy jednoczesnym zachowaniu innych cennych substancji czynnych.

Właściwości i działanie

Owoce bzu czarnego znane są w medycynie tradycyjnej z wspomagania w przeziębieniu i grypie oraz w chorobach z gorączką jako środek napotny. Farmakopea Brytyjska wskazuje użycie czarnego bzu w nieżytach górnych drogach oddechowych (np. w problemach z zatokami, katarze siennym). Owoce wykazują działanie moczopędne dzięki czemu pozwalają usuwać toksyny z organizmu. Składniki aktywne, w tym flawonoidy czarnego bzu mogą działać przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Czarny bez ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające - pozwala neutralizować szkodliwe wolne rodniki.

Stosowanie

Jedną łyżeczkę suszonych owoców bzu czarnego zalać szklanką wody i gotować 15 minut. Pić raz dziennie. W większych ilościach ma działanie przeczyszczające. Smak ma przyjemny, delikatnie cierpki. Dobrze komponuje się z odrobiną cynamonu, kurkumą, miodem, malinami, rumiankiem. Z suszonych owoców czarnego bzu można przyrządzać syrop (np. do naleśników) czy nalewkę.

Skład: 100% owoc suszony bzu czarnego

Kraj pochodzenia: Polska

Sprawdź nasze pozostałe oferty!

Producent: HerbaNordPol-Gdańsk Sp. z o.o.

Dane Sprzedawcy: "Cyrus" Tomasz Andrzejewski

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl