Korzeń Mniszka lekarskiego krojony Taraxacum officinale.
towar niedostępny
Opis
- 100% korzenia mniszka lekarskiego (Radix taraxaci).
- Korzenie są dokładnie myte, wolne od piasku, suszone w suszarniach gazowych w temperaturze do 40°C, co zapewnia zachowanie substancji czynnych (taraxasterol, taraxerol, zespół gorzkich laktonów seskwiterpenowych, sole potasowe, oraz inuliny – do 40%).
- Krój idealny do tworzenia naparów, mieszanek ziołowych, nalewek.
- Surowiec często wykorzystywany w preparatach ziołowych czołowych firmy z branży zielarskiej lub farmaceutycznej.
- Zwiększa wydzielanie soku żołądkowego oraz ilość wytwarzanej żółci, co ułatwia i wspomaga trawienie.
Mniszek lekarski (łacińska nazwa: Taraxacum officinale, angielska: dandelion) z rodziny astrowatych (Asteraceae) jest pospolicie występującą rośliną w strefie klimatu umiarkowanego. Można go spotkać w Europie, Azji, Ameryce Północnej. W Polsce rośnie na każdej łące, skwerze, często uznawany za chwast. Największe uprawy prowadzone są w Polsce południowo-wschodniej - na Lubelszczyźnie. Mniszek lekarski jest byliną, osiąga do 30-40 cm wysokości, liście zielone, lekko owłosione, o charakterystycznych wcięciach, pośrodku posiadają przewód mleczny.
Surowiec zielarski: Surowcem są korzenie (Radix Taraxaci), ziele (Herba Taraxaci), liść (Folium Taraxaci) i kwiat (Flos Taraxaci). Korzenie zbiera się późną jesienią (październik, listopad) lub wczesną wiosną. Korzenie pozyskuje się z upraw polowych lub ze stanu naturalnego. Związkami czynnymi są sterole (taraxasterol), trójterpeny, kwasy fenolowego. Późną jesienią w korzeniu mniszka zawartość inuliny sięga 40%.
Zastosowanie:
Korzeń mniszka lekarskiego jest cenionym surowcem zielarskim. Preparaty na bazie Radix Taraxaci pomagają w wielu schorzeniach dróg żółciowych, przy niewydolności nerek, niestrawności. Produkty te dostępne są w postaci krojonego lub mielonego korzenia w formie jednorodnej lub jako składniki mieszanek ziołowych, a także w postaci wyciągów i nalewek. Korzeń mniszka działa moczopędnie. Bardzo popularne i wartościowe są tradycyjne napary na bazie korzenia mniszka lekarskiego. Radix Taraxaci znalazł także zastosowanie w kosmetyce. Jest składnikiem kremów do pielęgnacji skóry suchej. Można pozyskać z niego także lateks naturalny oraz barwniki. Przeciwskazaniem do używania surowca może być niedrożność dróg żółciowych lub rzadko spotykane reakcje alergiczne.
Dzięki nowym badaniom prowadzonym w Kanadzie oraz Chinach znacznie zwiększyło się zapotrzebowanie na polski korzeń mniszka ze strony firm farmaceutycznych. W latach 2016-2017 cena skupu wzrosła o 200-300%.
Ciekawostki:
- W krajach południowej Europy świeże ziele jest popularnych składnikiem sałatek, jest także dodawane do zup oraz sosów.
- Liście mniszka zawierają do 100 mg witaminy C w 100 g.
- W Anglii popularny jest napój „dandelion and burdock” – jest to herbata ziołowa na bazie korzenia mniszka i łopianu.
- Polska jest znaczącym eksporterem korzenia mniszka. Odbiorcami są firmy zielarskie i farmaceutyczne w Niemczech, Kanadzie, a nawet w Chinach.
- Żydzi spożywają mniszka w okresie Paschy, należy do tzw. gorzkich ziół.
- Napar z krojonego i prażonego korzenia mniszka jest popularnym napojem w krajach anglosaskich.
- Mniszek uznawany jest za roślinę wskaźnikową (bioindykatorem). Wyciągi są także wykorzystywany w rolnictwie organicznym jako środek do niszczenia mszyc.
- Syrop z mniszka pospolitego został wpisany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na listę produktów tradycyjnych województwa pomorskiego.
- W Szwajcarii jest to główna roślina miododajna.
Skład: 100% korzeń mniszka lekarskiego
Kraj pochodzenia: Polska
Sprawdź nasze pozostałe oferty!
Producent: HerbaNordPol-Gdańsk Sp. z o.o.
Dane Sprzedawcy: "Cyrus" Tomasz Andrzejewski