Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 603072621

Email.: sklep@ziolaioleje.pl

Do darmowej dostawy: 249,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł

Olej Lniany, Tłoczony na Zimno, Budwigowy

Producent: Herbanordpol Gdańsk
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 19,90 zł 19.90





ilość szt.

towar niedostępny

Opis

Dlaczego warto?

  • Zimnotłoczony zachowuje najwięcej wartości odżywczych. Idealny jako dodatek do sałatek, chleba (zamiast masła). Idealny do twarogów, jogurtów, owsianki. Nie należy używać do smażenia.
  • Olej tłoczony jest tylko z bardziej cenionego lnu złocistego.
  • Tłoczony na zimno z nasion lnu rosnącego w północnej Polsce, niedaleko producenta - okolice Nowego Stawu (malborskie).
  • Olej tłoczony jest na prasach ślimakowych w niskiej temperaturze (do 47C) o niższej wydajności, ale dzięki temu uzyskujesz pełnowartościowy produkt. Kup produkt tradycyjny z udowodnionym składem jakościowym.
  • Bardzo korzystna proporcja kwasów omega-3 i omega-6, Wysoka zawartość przyswajalnych lignanów oraz witaminy E. Nierafinowany, nieoczyszczony – do celów leczniczych i spożywczych.
  • Smak i jakość oleju zostały docenione przez program "Doceń polskie" pod Patronatem Ministerstwa Rolnictwa.
  • Kwas alfa-linolenowy (ALA), którego wiele zawiera olej lniany, według norm EFSA w codziennym spożyciu winien wynosić 2g, a według Instytut Żywności i Żywienia powinien wynosić 0,5% pokarmów spożywanych przez człowieka, natomiast kwas linolowy (LA) kolejno 10g i 4% wśród produktów. Niezbędne są także kwasy EPA i DHA, które są wytwarzane z kwasu alfa-linolenowego.

 

Olej lniany

Olej lniany otrzymuje się z nasion lnu (lini semen)z gatunku len zwyczajny (Linum usitatissimum Linne), z rodziny Linaceae. Jest rośliną jednoroczną. Posiada piękne, niebieskie płatki korony. Nasiona zachowują zdolność kiełkowania prze 10 lat. Stosowany był w starożytnych cywilizacjach Egiptu, Sumerów, Grecji. Nasiona lnu występują w farmakopeach, czyli urzędowych spis leków i surowców dopuszczonych w danym kraju do obrotu. Uznawany za jeden z najzdrowszych olejów. Korzystał z niego już Hipokrates, a Mahatma Ghandi cenił za dobroczynne właściwości. Artyści używali go do ochrony swoich malowideł przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Olej z nasion lnu (zwanych siemieniem lnianym) jest bardzo powszechnie używany – w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym.

Właściwości i działanie

Pod względem zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych olej lniany zajmuje wysoką pozycję. Jako, że nie mogą być wytwarzane w organizmie, trzeba je dostarczać w pożywieniu. Jak sugeruje nazwa, są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a w szczególności układu nerwowego i krwionośnego. Dzieli się je na kwasy wielonienasycone i jednonienasycone. Dalszy podział obejmuje kwasy nienasycone omega-3, omega-6, omega-9. Odgrywają wiele ważnych ról, między innymi w budowie komórek i produkcji hormonów. Regulują gospodarkę lipidową organizmu przyczyniając się do prawidłowej relacji cholesterolu (odpowiednie proporcje lipoprotein HDL i LDL „złego cholesterolu”), przez co także przeciwdziałają miażdżycy, zakrzepom, chronią serce, regulują ciśnienie. Ponadto są prekursorami hormonów tkanowych, podnoszą odporność, przeciwdziałają chorobom układu nerwowego. Wspierają również zdrowie jelit (stany zapalne, regeneracja nabłonków). Zewnętrznie służą przy egzemie, łuszczycy, trądziku różowatym i problemach skórnych.
Olej lniany zimnotłoczony posiada duże ilości odżywczej witaminy E – przeciwutleniacza eliminującego wolne rodniki sprzyjające chorobom, która również przeciwdziała schorzeniom układu krążenia. Łagodzi objawy menopauzy i pozytywnie wpływa na cykl miesiączkowy, również łagodzi dolegliwości związane z przerostem gruczołu krokowego (prostatą). Pomaga syntetyzować kwas DHA, który przyczynia się do budowy komórek nerwowych (np. w mózgu), serca i oka; oraz EPA, który wspiera pracę mózgu.
Olej lniany jest bazą diety dr Johanny Budwig. Wspomaga również organizm w wielu innych sytuacjach . Spożywa się olej lniany zimnotłoczony połączony z pełnowartościowym nabiałem (twarogiem, jogurtem, kefirem), dzięki czemu zwiększa się przyswajalność cennych składników oleju.
Olej lniany jest bardzo często wybierany do pielęgnacji kosmetycznej. Dzięki swej wszechstronności znajduje zastosowanie na skórę i włosy. Wspiera regenerację naskórka, leczenie oparzeń, odleżyn, odmrożeń i ran. Nadaje się dla każdego rodzaju cery, każdej zaoferuje coś ze swoich dobroczynnych właściwości. Skórze dojrzałej, wysuszonej, mało jędrnej pomoże uelastycznić i nawilżyć.
Zimnotłoczony olej lniany bardzo dobrze działa na włosy i skórę głowy. Często jest wybierany ze względu na wartości odżywcze dla włosów, bowiem mieszki i łodygi włosa zawierają kwasy omega-3. Niedobór kwasów nienasyconych powoduje suchość i matowość włosów (a także paznokci). Dzięki kwasowi alfa-linolenowemu odżywia ich cebulki od wewnątrz, jak też wmasowany we włosy pomaga zachować ich piękny wygląd. Poleca się olejowanie włosów bądź wcieranie go w końcówki. Olej lniany służy także w diecie zwierząt. Dla zachowania zdrowia konieczne jest dostarczanie im w pożywieniu niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych znajdujących się w zimnotłoczonym oleju.

Związki czynne

Olej lniany to jeden z najbogatszych olejów roślinnych w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (nazywane NNKT lub witaminą F). W swoim składzie zawiera 11% kwasów tłuszczowych nasyconych i 89% kwasów tłuszczowych wielonienasyconych. Zachowuje znakomitą proporcję kwasów omega-6 i omega-3 - 0,24:1, która w pożądanych warunkach wynosi 5:1, jednak większość ludzi spożywa przeciętnie 12-20:1. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe w oleju lnianym: omega-3: alfa-linolenowy (ALA) 51%, omega-6: linolowy (LA) 18%, arachidowy 0,2% i omega-9: oleinowy 21%. Oprócz tego składa się z kwasów takie jak: mirystynowy, palmitynowy, palmitoleinowy, margarynowy, stearynowy, oktadecenowy, eikozenowy, dokozanowy, eikozadienowy (rzadki).
Kwas alfa-linolenowy (ALA), którego wiele zawiera olej lniany, według norm EFSA w codziennym spożyciu winien wynosić 2g, a według Instytut Żywności i Żywienia powinien wynosić 0,5% pokarmów spożywanych przez człowieka, natomiast kwas linolowy (LA) kolejno 10g i 4% wśród produktów. Niezbędne są także kwasy EPA i DHA, które są wytwarzane z kwasu alfa-linolenowego. Ich spożycie powinno wynosić łącznie 250 mg dziennie (normy Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA)). Z kwasu linolowego wytwarzany jest kwas arachidonowy (AA). Ponadto olej lniany charakteryzuje się wysoką zawartością witaminy E. Wysokość tokoferoli wynosi 18 mg na 100 g oleju.

Stosowanie

Zaleca się stosować wewnętrznie 1-2 łyżki dziennie. Można zażywać w czystej postaci lub dodawać do posiłków. Ze względu na lekki, przyjemny smak (zdecydowanie lepszy niż np. tran) jest szeroko stosowany w kuchni i pasuje do wielu dań – sałatek, sosów, zup, kasz, ziemniaków, past, ryb, do smarowania chleba, koktajli. Można też zrobić olej z ziołami, papryką chilli. Według dr Budwig idealnym połączeniem jest olej lniany z twarogiem, kefirem lub jogurtem. Ważne jest, by nie poddawać go obróbce cieplnej, gdyż jest bardzo nietrwały – zakazane jest smażenie, pieczenie, gotowanie, itd. Koniecznie przechowywać w lodówce, chronić od światła. Aby był uzyskać olej lniany najwyższej jakości (by miał najwięcej składników czynnych) należy wytłaczać go na zimno w specjalnych prasach ślimakowych i z temperaturą nie wyższą niż 40 st. C. Ponadto istotne jest jego dalsze przechowywanie i transport, dlatego trzeba sprowadzać go z dobrego źródła. Nakładanie oleju lnianego na włosy można przeprowadzać przed myciem (jedną lub dwie łyżeczki, trzymać minimum pół h, powtarzać do trzech razy w tygodniu) lub po (pół łyżeczki), z tymże bardziej wartościowe jest olejowanie przed.

Zgodnie z publikacjami EFSA (Europejska Agencja do Spraw Bezpieczeństwa Żywności) olej lniany wykazuje działania:

  • Pomaga utrzymać prawidłowy poziom triglicerydów,
  • Może wspierać zdrowie prostaty,
  • Może wspierać trawienie, zdrowie żołądka, jelit, piersi,
  • Może wspierać zdrowie emocjonalne, nastrój, stan psychiczny i wydajność,
  • Może wspierać rozwój mózgu i układu nerwowego,
  • Może wspierać pracę serca, naczyń krwionośnych, regulację ciśnienia krwi,
  • Może łagodzić objawy menopauzy,
  • Wspiera ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym

 

Skład: 100% olej z Lnu złocistego

Kraj pochodzenia: Polska

 

Odbiór osobisty (po wcześniejszym umówieniu):

82-230 Nowy Staw, Obrońców Westerplatte 28

Kontakt: 603 072 621

Sprawdź nasze pozostałe oferty!

Producent: HerbaNordPol-Gdańsk Sp. z o.o.

Dane Sprzedawcy: "Cyrus" Tomasz Andrzejewski

Leszczyńskiego 111/35

85-137 Bydgoszcz

NIP: 5591959641

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl