Suszone pączki i płatki dzikiej róży.
towar niedostępny
Opis
Dlaczego warto:
- zbierane ręcznie, selekcjonowane, bez patyczków i z krótkim ogonkiem, tak by idealnie nadawały się do dekoracji lub zastosowań kulinarnych;
- pochodzenie - UE, od lokalnych zbieraczy z górskich rejonów Bułgarii;
- idealne do kulinariów, herbatek ziołowych, naparów, ale także do kąpieli relaksacyjnych, często stosowane jako element dekoracyjny na przyjęciach weselnych, walentynkowych itp.
- bogaty, przyjemny bukiet zapachowy nadaje naturalny aromat konfiturom, deserom, drinkom itd., a wieczorami jako herbatka ziołowa wspomaga wyciszenie i relaks;
- pąki kwiatowe były suszone w zacienionych, przewiewnych pomieszczeniach, tylko czystym powietrzem bez dostępu dymu, co zapobiegło utracie cennych substancji bioaktywnych.
Opis gatunków
Róża (Rosa) to rodzaj krzewów należących do rodziny różowatych (Rosaceae). Róża dzika i pomarszczona to gatunki głównie dzikorosnące, natomiast róża damasceńska występuje tylko w uprawach, przy czym największe skupienie upraw to „Dolina Róż” w Bułgarii.
Dzika róża (Rosa canina) osiąga wysokość do 3 m. Ma pięciopłatkowe kwiaty, różowe lub białawe, osadzone pojedynczo lub zebrane w kwiatostany. Róża pomarszczona (Rosa rugosa), dorasta do 1,5 metra wysokości. Jej kwiaty są proste, pięciopłatkowe, różowe, o różnym natężeniu tego koloru lub białe. Występują pojedynczo lub są skupione po kilka sztuk. Róża damasceńska (Rosa damascena) rozrasta się do ponad dwóch metrów średnicy i takiej samej wysokości, żyje ponad 50 lat. Kwiaty składają się z kilkunastu okółków płatków, w kolorze od ciemnego do bardzo jasnego różu.
Płatki róż zawierają terpeny, glikozydy, flawonoidy m.in. kwercetynę i antocyjaniny, witaminę C, taniny, wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Kwiaty róż cechuje charakterystyczny słodko-miodowy, głęboki aromat.
Wykorzystanie kwiatów róży
Płatki róży mogą stanowić nie tylko piękny element dekoracyjny, ale są idealnym składnikiem jadłospisu. Z płatków róży można przygotować: świetną konfiturę, cukier różany, nalewkę, a także można je wykorzystać jako znakomity dodatek do herbaty lub wypieków. Płatki róż zmieszane z kwiatem lipy są sprawdzonym środkiem napotnym, pomocnym w przeziębieniach i grypie. Miód zmieszany z płatkami stanowi smaczny środek uodparniający.
Płatki róży wykorzystuje się też w pielęgnacji skóry, na którą działają kojąco, łagodząc podrażnienia. Służą też do przygotowania odprężających i relaksujących kąpieli.
Jest to rzadka roślina uprawiany tylko w wybranych rejonach świata. Gdzie najczęściej występuje? Największe zagłębienie uprawy Róży Damasceńskiej znajduję się w “Dolinie Róż” w środkowej Bułgarii.
Dzika róża Owoce róży są surowcem witaminowym i są rekordowo zasobne w witaminę C – mają jej 30-40 razy więcej niż cytrusy. Witamina C (kwas askorbinowy), kumulowana jest przede wszystkim w miękiszu owocu. Jej zawartość w świeżych owocach sięga 5-7%, a w suszonych 0,5-2%. Spożycie trzech świeżych owoców w całości pokrywa dzienne zapotrzebowanie człowieka na tę witaminę. Owoce zawierają ponadto witaminy B1,B2, E, K, P, prowitaminę A, a także kwasy organiczne (m.in. jabłkowy, bursztynowy, cytrynowy), alkohole cukrowe (sorbitol, inozytol), olejek eteryczny, flawonoidy, garbniki, pektyny, sole mineralne.
Skład: pączki i płatki kwiatów róży 100%.
Kraj pochodzenia: Bułgaria