Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 603072621

Email.: sklep@ziolaioleje.pl

Do darmowej dostawy: 249,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł

Owoce Owoc Czarnego Bzu Sambucus Nigra

Producent: Herbanordpol Gdańsk
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 34,50 zł 34.50














ilość szt.

towar niedostępny

Opis

 

Dlaczego warto?

  • Wzmocnienie układu odpornościowego ,Wspomaganie podczas grypy i przeziębienia, działa napotnie
  • Suszone w suszarniach gazowych, bez dostępu dymu - 100% Natury
  • Bogaty w antocyjany i flawonoidy
  • Owoce Bzu Czarnego są bogatym źródłem antocyjanów, które wpływają na elastyczność ścian naczyń krwionośnych i zmniejszają ich przepuszczalność, co ma duże znaczenie przy zaczerwienionym gardle
  • Smaczna herbata i składnik mieszanek
  • Suszenie w niższych temperaturach trwa ponad 24h co pozwala na zachowanie dobroczynnych składników naszego produktu
  • Pochodzenie polskie

Czarny bez (Sambucus nigra)

Czarny bez, nazywany również dzikim czarnym bzem, jest wysokim krzewem osiągającym 10 m wysokości. Należy do rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae) lub według innych źródeł –przewiertniowatych (Caprifoliaceae). Pochodzi z Europy, w Polsce jest pospolitą rośliną porastającą nieużytki i przydroża. Występuje także w rejonach Zachodniej i Środkowej Azji oraz w Afryce Północnej. Surowiec (owoce, kwiaty, czasem kora) może pochodzić z upraw bądź ze zbioru naturalnego. Polska jest jego krajem eksportowym. Posiada intensywnie pachnące, piękne, białe kwiaty zebrane w duże baldachogrona kwitnące w maju/czerwcu. Zamieniają się we wrześniu w okrągłe o średnicy koło 5 mm, czarne owoce - pestkowce. Jest lubiany przez ptaki, które zjadając owoce rozsiewają jego nasiona. Sebastian Kneipp powiedział: „Ptaszki zanim jesienną rozpoczną wędrówkę, szukają krzewów bzowych, aby krew swoją przeczyścić i naturę wzmocnić do dalszej podróży”. Liście owalne ułożone naprzeciwlegle składające się z 5-ciu liści, ostro zakończonych. Od starożytności był bardzo cenioną rośliną i obecny jest w medycynie ludowej. Określany jako „apteczka tych, którzy mieszkają na wsi”. Gatunek występuje w gronie roślin synantropijnych, czyli ściśle towarzyszących człowiekowi. Znaleziono nasiona bzu w wykopaliskach z epoki kamiennej. Prócz zastosowania farmaceutycznego, kosmetycznego i ozdobnego, czarny bez służył odstraszaniu gryzoni od domostw. Kwiaty i owoce należą do jednych z najcenniejszych surowców zielarskich. Są składnikiem wielu preparatów. Po zebraniu dojrzałych owoców suszy się je w temperaturze nie przekraczającej 60°C.

Związki czynne

Owoce czarnego bzu zawierają wiele dobroczynnych substancji. Są bogate w witaminę C, witaminy z grupy B, prowitaminę A. Zawierają flawonoidy, w tym duże ilości rutyny (wzmacniającą naczynia krwionośne), antocyjany (nadające ciemny kolor owoców, np. glikozydy cyjanidyny (65,7%), glikozydy pelargonidy), hiperozyd, izokwercetynę, pektyny, garbniki, kwasy organiczne (np. octowy, jabłkowy, walerianowy, winowy), lektynę, sole mineralne (wapnia, potasu, sodu i żelaza) i olejek eteryczny z 34 zidentyfikowanymi składnikami. Wszystkie części czarnego bzu zawierają toksyczne sambunigrynę i sambucynę, zaliczane do glikozydów cyjanogennych. Drażnią przewód pokarmowy i z tego powodu nie należy spożywać ich na surowo. Po zjedzeniu mogą wystąpić nudności lub wymioty. Przetwarzanie - obróbka cieplna i suszenie rozkłada te związki, więc można je spożywać bez obaw (zachowane zostają natomiast substancje czynne).

Właściwości i działanie

Owoce bzu czarnego znane są w medycynie tradycyjnej z wspomagania w przeziębieniu i grypie oraz w chorobach z gorączką jako środek napotny. Pozwalają usuwać w ten sposób toksyny z organizmu, które to działanie intensyfikuje działalność moczopędna owoców. Składniki aktywne (np. flawonoidy) czarnego bzu mogą działać przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Czarny bez ma właściwości przeciwutleniające - pozwala neutralizować szkodliwe wolne rodniki, oraz przeciwzapalne. Farmakopea Brytyjska wskazuje użycie czarnego bzu w nieżytach górnych drogach oddechowych (np. w problemach z zatokami, katarze siennym).

Stosowanie

Jedną łyżeczkę suszonych owoców bzu czarnego zalać szklanką wody i gotować 15 minut. Pić raz dziennie. W większych ilościach ma działanie przeczyszczające. Smak ma przyjemny, delikatnie cierpki. Smakuje z odrobiną cynamonu, kurkumą, miodem, malinami, rumiankiem. Świetnie się sprawdza także z innymi połączeniami. Suszone owoce czarnego bzu dają bardzo dużo zastosowań – można z nich przyrządzać syrop (np. do naleśników), nalewkę, wino, powidła (naturalnie występujące pektyny pomagają uzyskać prawidłową konsystencję).

Skład: 100% owoc suszony Czarnego Bzu

Kraj pochodzenia: Polska

Odbiór osobisty (po wcześniejszym umówieniu):

82-230 Nowy Staw, Obrońców Westerplatte 28

Kontakt: 603 072 621

Sprawdź nasze pozostałe oferty!

Producent: HerbaNordPol-Gdańsk Sp. z o.o.

Dane Sprzedawcy: "Cyrus" Tomasz Andrzejewski

Leszczyńskiego 111/35

85-137 Bydgoszcz

NIP: 5591959641

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl