Ostropest Plamisty owoc, ciemny, dojrzały 1Kg
towar niedostępny
Opis
Dlaczego warto?
- Naturalne Źródła Błonnika i Sylimaryny.
- Ciemne dojrzałe owoce ostropestu, polskiej wysokosylimarynowej odmiany. Zawiera do 50% więcej sylimaryny niż zwykły Ostropest (poniżej znajdzie wyniki analiz), ma też do 47% błonnika (dzienne zapotrzebowanie to ok. 25gram). Odmiana ta wyhodowana w Polsce jest jednym z największych sukcesów polskiego zielarstwa.
- Wspiera pracę i działa ochronnie oraz regenerująco na komórki wątroby, wspiera pracę serca.
- Jest Twoim idealnym źródłem błonnika oraz białka (do 20%), w stosunkowo tani i łatwy sposób możesz zadbać o Siebie.
- 1 Kg wystarcza na 2-3 miesiące!
Ostropest plamisty (Silybum marianum)
Ostropest plamisty jest jednoroczną rośliną, należącą do rodziny astrowatych (Asteraceae). Swoim wyglądem może przypominać oset. Jego charakterystyczne liście są biało-zielone o nieregularnych plamach. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Owoce, będące ciemnymi niełupkami, są surowcem zielarskim (Silybi mariani fructus). Ich kolor spowodowany jest zawartością tanin. To dzięki nim roślina ta zajmuje obecną pozycję w medycynie i zielarstwie.
Dziko żyjący rośnie w klimacie śródziemnomorskim – w basenie Morza Śródziemnego, a także w północnej części Afryki, Azji Środkowej, Australii, Ameryce Północnej. W tych rejonach jest ważną rośliną w medycynie tradycyjnej. Owoce (nazywane nasionami) wykorzystuje się jako pasze dla zwierząt, a po uprażeniu jako „kawę” ostropestową. Spożywa się także inne części tej rośliny. W Polsce jest uprawiany od lat 70-tych. Tutejszy klimat dobrze odpowiada tej roślinie. Polskie odmiany , charakteryzujące się wysoką zawartością sylimaryny są często używane do wytłoczenia oleju.
Właściwości ostropestu wykorzystywane są od wieków w różnych kulturach. Znaleziska dowodzą jego stosowania już w starożytności. Wspomina o nim w swoich dziełach „ojciec botaniki” Teofrast z Eros (lata 370 - 287 p.n.e.). Według Dioskurydesa (greckiego lekarza, farmakologa i botanika), a także Pilinusza Starszego (encyklopedysty) żyjących w I wieku naszej ery, ostropest pełnił funkcję żółciotwórczą i przyczyniał się do poprawy zdrowia. W Cesarstwie Rzymskim pomagał także w ochronie przed zatruciami alkoholowymi. Zdobył uznanie znanej uzdrowicielki i mniszki, Hildegardy z Bingen, a fizjolog Albrecht von Haller stosował go na choroby wątroby już w XVI w. „Oficjalne” używanie ostropestu plamistego rozpoczęło się w 1960 r.
Stosowanie:
Łyżeczkę owoców zmielić, zalać ciepłą wodą i po odstawieniu wypić.
Skład: 100% owoc Ostropestu
Kraj pochodzenia: Polska