Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 603072621

Email.: sklep@ziolaioleje.pl

Do darmowej dostawy: 249,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł

Olej z Wiesiołka - 9% kwasów GLA - Jakość

Producent: Herbanordpol Gdańsk
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 58,40 zł 58.40

ilość szt.

towar niedostępny

Opis

Olej z nasion wiesiołka (Oleum Oenotherae)

 

Dlaczego warto?

 • Polski olej otrzymywany w wyniku procesu tłoczenia na zimno
 • Źródło NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych), które nie są syntetyzowane przez organizm i muszą być dostarczane z pożywieniem
 • Bardzo wysoka zawartość kwasu linolowego oraz wysoka kwasu ɣ-linolenowego
 • Wpływa na elastyczność skóry, łagodzi świąd i nadmierne rogowacenie naskórka
 • Do spożycia na surowo, bez obróbki cieplnej jako dodatek do sałatek, zimnych przekąsek i sosów.

Wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis)

Jest to roślina dwuletnia z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae), pospolicie występująca w całej Europie, Ameryce Pn. i Bliskim Wschodzie. W Polsce jest często spotykanym chwastem na glebach mniej zasobnych w składniki pokarmowe, jest uprawiana w celu pozyskania oleju z nasion. W pierwszym roku wegetacji wytwarza przyziemną rozetę liści, w drugim roku wyrasta pojedyncza prosta łodyga, wys. 150 cm., gęsto ulistniona i owłosiona. Kwiaty w kolorze żółtym, otwierające się wieczorem, tworzą wydłużone grono szczytowe z liściastymi przysadkami. Owocem jest torebka, nasiona są liczne (230 szt.), małe, twarde, w kolorze brązowym. Nasiona zawierają do 24% oleju.

Właściwości i zastosowanie oleju z wiesiołka

W składzie oleju z nasion wiesiołka przeważają wielonienasycone kwasy tłuszczowe zaliczane do szlaku omega-6, głównie kwas linolowy, (LA) (75,7%), kwas ɣ-linolenowy (GLA) (9,0%) oraz śladowe ilości kwasu α-linolenowego (0,1%). Kwasy jednonienasycone są reprezentowane przez kwas oleinowy (6,5%) zaliczany do omega-9. Suma kwasów nasyconych wynosi 7,9%. W oleju z wiesiołka wyodrębniono tokoferole, prezentowane głównie przez γ-tokoferol i α-tokoferol o silnym działaniu przeciwutleniającym oraz wykazującym zdolność redukcji wolnych rodników i reaktywnych form tleny (RTF). Do niezbędnych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które muszą być dostarczane do organizmu należą kwasy omega-3 oraz kwasy tłuszczowe szeregu omega-6, wśród nich prekursor kwas linolowy, a następnie kwas ɣ-linolenowy. W wyniku przemian kwasów LA i GLA powstają przeciwzapalne eikozanoidy mające wpływ na zapobieganie i leczenie reumatoidal¬nego zapalenia stawów, atopowego zapalenia skóry, alergii oraz łuszczycy. GLA ponadto rozszerza naczynia krwionośne, co pomaga zapobiegać nadciśnieniu, a także przez ograniczanie krzepliwości krwi pomaga przeciw¬działać schorzeniom związanym z chorobą niedokrwienną serca.

 

Olej z wiesiołka charakteryzuje się wysoką przyswajalnością kwasu linolowego i kwasu ɣ-linolenowego z powodu niemal dwuskładnikowej budowy trójglicerydów. GLA w triacyloglicerolach tego oleju znajduje się w pozycji prefero¬wanej przez lipazę trzustkową, co oprócz zawartości związków o charakterze antyoksydacyjnym (witaminy E i polifenoli) stanowi o dużej wartości odżywczej oleju wiesiołkowego. Kwas linolowy jest głównym kwasem tłuszczowym lipidów obecnych w war¬stwie rogowej skóry. Lipidy spoiwa międzyko¬mórkowego łączą komórki warstwy rogowej naskórka, zapewniając jej spoistość, zabezpieczają skórę przed możliwością przenikania obcych substancji z zewnątrz oraz stanowią barierę przed ubytkiem wody zapewnia¬jąc skórze miękkość i elastyczność. Skóra nie zawiera enzymu Δ-6 desaturazy, który może przekształcać kwas linolowy do kwasu ɣ-linolenowego, stąd też kwas GLA powinien być dostarczany na powierzchnię skóry. Olej z wiesiołka może być stosowany wewnętrznie w ilości 2g na dobę oraz zewnętrznie na skórę i włosy.

Skład: 100% naturalny olej z Wiesiołka.

Kraj pochodzenia: Polska

Zgodnie z publikacjami EFSA (Europejska Agencja do Spraw Bezpieczeństwa Żywności) olej z wiesiołka dwuletniego, dzięki obecności kwasu (GLA) wykazuje działanie:

 • przeciwzapalne, pomocne w egzemie (ID 4454);
 • pomaga utrzymać właściwy wygląd skóry, zachować elastyczność i zdrowie skóry (ID 2660).
 • pomaga utrzymać giętkie i elastyczne stawy (ID 2098).
 • pomaga utrzymać normalne ciśnienie krwi (ID 2662);
 • Reguluje poziom cholesterolu (ID 4453)
 • pomaga utrzymać normalny poziom cholesterolu we krwi (ID 2661)
 • Redukuje lipidy dzięki kwasowi gamma-linolowemu (GLA). Przyczynia się do zmniejszenia masy ciała. Pomocny w obniżaniu poziomu tkanki tłuszczowej i zapobieganiu miażdżycy (ID 4452)

Białek, M., Rutkowska, J. (2015). Znaczenie kwasu γ-linolenowego w profilaktyce i terapii. Post. Hig. Med. Dośw., 69, 892–904.
Hederos, C.-A., Berg, A. (1996). Epogam evening primrose oil treatment in atopic dermatitis and asthma. Arch. Dis. Childh., 75, 6, 494–497. Abstrakt.
Karłowicz-Bodalska, K., Bodalski, T. (2007). Nienasycone kwasy tłuszczowe, ich właściwości biologiczne i znaczenie w lecznictwie. Post. Fitoter., 1, 46–56.
Materac E., Marczyński Z., Bodek K.H.(2013). Rola kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 w organizmie człowieka. BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLVI, 2013, 2, str. 225 – 233
Obiedzińska A., Waszkiewicz-Robak B. (2012): Oleje tłoczone na zimno jako żywność funkcjonalna. ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość. 2012,1(80),27-44.

 

Odbiór osobisty (po wcześniejszym umówieniu):

82-230 Nowy Staw, Obrońców Westerplatte 28

Kontakt: 603 072 621

Sprawdź nasze pozostałe ofert

Producent: HerbaNordPol-Gdańsk Sp. z o.o.

Dane Sprzedawcy: "Cyrus" Tomasz Andrzejewski

Leszczyńskiego 111/35

85-137 Bydgoszcz

NIP: 5591959641

 

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl