Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 603072621

Email.: sklep@ziolaioleje.pl

Do darmowej dostawy: 249,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł

Kwiat nagietka, Calendula officinalis, Nagietek kwiat krojony

Producent: Herbanordpol Gdańsk
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 29,90 zł 29.90














ilość szt.

towar niedostępny

Opis

  • Surowiec był suszony w zacienionych i przewiewnych pomieszczeniach, co nie spowodowało utraty cennych olejków eterycznych oraz naturalnego pomarańczowego koloru.
  • Szerokie zastosowanie jako produkt zielarski oraz w kosmetyce. Zawiera luteinę – bardzo ważną dla naszego wzroku. Jest przeciwzapalny, antyseptyczny i przeciwutleniający.
  • Pomaga w problemach z układem trawiennym (zaparciach, dolegliwościach wątroby)
  • Jakość i krój surowca odpowiednia do przygotowania naparów i odwarów oraz mieszanek ziołowych

Nagietek lekarski (Calendula officinalis)

Nagietek lekarski należy do rodziny Astrowatych (Asteraceae). Ze względu na piękne, pomarańczowe kwiaty jest znaną rośliną ogrodową, ale kwiaty są także ważnym surowcem zielarskim, opisanym w farmakopeach. Farmakopea to spis leków i surowców wykorzystywanych do produkcji leków dopuszczonych do obrotu w danym kraju. Kwiat nagietka jest w grupie surowców wykazujących działanie przeciwzapalne, antyseptyczne i regenerujące tkanki.
Nagietek lekarski rośliną jednoroczną. Osiąga 80 cm wysokości. Okres kwitnienia przypada na miesiące od czerwca do listopada, zależnie od terminu siewu. Kwiatostanem jest koszyczek składający się z brzeżnych kwiatów języczkowych (najbardziej wartościowych) i wewnętrznych rurkowych. Roślina wydziela przyjemny zapach i jest bardzo lubiana przez pszczoły i motyle. Zamyka swoje kwiaty kiedy zbliża się deszcz lub noc.
Nagietek pochodzi prawdopodobnie z Basenu Morza Śródziemnego bądź Iranu, ale obecnie uprawiany jest w wielu krajach. Preferuje słoneczne stanowiska i wilgotną glebę. Najczęściej spotyka się go uprawianego, choć nieraz wzdłuż poboczy dróg występuje w postaci samosiejek, które „uciekły” z upraw.
Nagietek od zawsze pełnił funkcje dekoracyjne jak i pomagał na różne dolegliwości. Tak jak w przeszłości również w dzisiejszej kuchni świeże płatki dodaje do sałatek, a wysuszone traktuje jako przyprawy. Bywa też wykorzystywany do otrzymywania żółtego barwnika, zawiera bowiem duże ilości beta-karotenu.




Związki czynne

Opis zawartości substancji czynnych, w które powinien być bogaty nagietek, znajduje się w Farmakopeach Polskich. Z Farmakopei VI wynika, że surowiec powinien zawierać nie mniej niż 0,4% flawonoidów, w przeliczeniu na hiperozyd C21H20O12. Wśród innych wartościowych substancji pochodzenia roślinnego w kwiatach nagietka wyróżnia się alkohole triterpenowe (4-5%), występujące w obydwóch formach - wolnej i związanej (glikozydy), np. kalenduladiol, faradiol, heliantriol, arnidiol. Są to związki odpowiadające za elastyczność i nawilżenie skóry. Kwiaty zawierają również saponiny trójterpenowe (2-10%) - mające właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne; flawonoidy (0,3-0,8%), np. izoramnetyna i kwercetyna (będące przeciwutleniaczami), karotenoidy (karoten, ksantofilen), odpowiadające za intensywną barwę i z których może powstać prowitamina A, wspierająca oczy; trójterpenoidy (antyseptyczne), polisacharydy (stymulujące fagocytozę (pochłanianie antygenów)); olejek eteryczny (0,2-0,3%), poliacetyleny, kumaryny, kwasy fenolowe (w tym kwas chlorogenowy), sterole, witaminy A i C oraz mangan. Zawiera tak wiele karotenoidów, że bywa stosowany jako barwnik.

Właściwości i działanie

Kwiat nagietka jest głównie znany z dobroczynnego działania na skórę, jednak spektrum jego działania jest znacznie szersze. Wspiera układ pokarmowy, w tym wątrobę wspomagając jej prawidłowe funkcjonowanie, poprawia ruchy żołądkowo-jelitowe, wspomagając trawienie, przeciwdziała zaparciom, wzmaga wytwarzanie płynów ustrojowych (żółci, soku żołądkowego i trzustkowego, limfy), ogranicza wydzielanie gazów. Reguluje apetyt. Okłady z nagietka przynoszą ulgę w żylakach, poprawiając prawidłowy przepływ krwi. Często stosowane są także przy kuracjach wspomagających gojenie ran, a zewnętrznie przy różnych problemach skórnych: trądzik, egzema, wypryski, przebarwienia, atopowe zapalenie skóry. Dzięki flawonoidom jest to surowiec antyseptyczny, czyli niszczący drobnoustroje. Podczas wojny secesyjnej lekarze stosowali nagietek na rany żołnierzy. Stosowany bywa również jako płukanka przy zapaleniu dziąseł. Zachowuje jednak swoją delikatność, dlatego można go stosować do pielęgnacji każdego rodzaju cery.
Nagietek ceniony jest w ogrodnictwie nie tylko ze względu na piękny wygląd, ale również dlatego, że przyspiesza tworzenie kompostu. W branży spożywczej jest surowcem do produkcji żółtych barwników. Kwiaty nagietka mają wszechstronne zastosowania, ale przede wszystkim są składnikiem wielu herbat ziołowych.




Stosowanie

Z kwiatów nagietka przygotowuje się napar. W tym celu należy zalać 1 łyżkę kwiatów szklanką (250 ml) wrzącej wody. Odstawić na 20 minut. Tak przygotowany napar można wypić lub wykorzystać do okładów, przemywań, płukanek. Wypijać 2-3 razy dziennie. W smaku jest dość gorzki, ale można go dodawać go do innych herbat lub kąpieli. Z kwiatów nagietka można zrobić nalewkę, maść, oliwkę nagietkową lub płukankę na włosy, która nie tylko je odżywia, ale również delikatnie rozjaśnia. Nalewkę sporządza się zalewając 50 g kwiatów nagietka 0,5 l alkoholu 40%. Następnie pojemnik należy zamknąć i odstawić w ciepłe i ciemne miejsce na 14 dni, co jakiś czas wstrząsając. Przecedzić i stosować zależnie od potrzeb. Jednym ze sposobów przygotowania maści nagietkowej jest zagotowanie pół szklanki oleju roślinnego (np. słonecznikowego, kokosowego) lub smalcu gęsiego i dodanie 2 garści kwiatów z nagietka. Podgotować 15 minut i przecedzić. Stosować dwa razy dziennie i po użyciu zawsze odkładać do lodówki. Oliwkę nagietkową przyrządza się wkładając garść kwiatów nagietka do słoika, który następnie dopełnia się olejem bądź oliwą i odstawia w ciemne miejsce na 14 dni. Przed użyciem przecedzić. Taką oliwkę można wzbogacić propolisem, olejkiem eterycznym, masłem shea. Nie zaleca się stosowania nagietka podczas ciąży, karmienia piersią lub we wczesnym dzieciństwie. Zgodnie z publikacjami EFSA (Europejska Agencja do Spraw Bezpieczeństwa Żywności) nagietek lekarski wykazuje następujące działania:

  • wspiera układ oddechowy,
  • w przypadku podrażnień koi usta, gardło i struny głosowe,
  • wspiera układ trawienny – jelita, wątrobę, żołądek (zwiększa wydzielanie soków trawiennych i płynów ustrojowych, reguluje tranzyt jelitowy, eliminuje zaparcia, wspiera wydzielanie żółci),
  • zwiększa tempo gojenia ran chirurgicznych,
  • przeciwdziała uszkodzeniom spowodowanym stresem oksydacyjnym i wolnymi rodnikami na skórze,
  • zawiera luteinę o właściwościach przeciwutleniających, wspierającą zdrowie oczu i prawidłowy wzrok,
  • wspiera zdrowie skóry i błon śluzowych.

 

Skład: 100% kwiat nagietka

Kraj pochodzenia: Egipt

 

Odbiór osobisty (po wcześniejszym umówieniu):

82-230 Nowy Staw, Obrońców Westerplatte 28

Kontakt: 603 072 621

Sprawdź nasze pozostałe oferty!

Producent: HerbaNordPol-Gdańsk Sp. z o.o.

Dane Sprzedawcy: "Cyrus" Tomasz Andrzejewski

Leszczyńskiego 111/35

85-137 Bydgoszcz

NIP: 5591959641

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl