Kwiat Bzu Czarnego - na herbatkę, Sambucus nigra , 200G.
towar niedostępny
Opis
Kwiat bzu czarnego
Dlaczego warto?
- Kwiatostany zbierane ze stanu naturalnego, na terenach wolnych od przemysłu (Pomorze oraz Pojezierze Brodnickie). Kwiaty bzu suszone są w suszarniach gazowych bez dostępu dymu i w niskiej temperaturze (do 40°C) dzięki czemu zachowały naturalny kolor, aromat oraz substancje bioaktywne.
- Nasz kwiat bzu jest pokrojony tak, aby idealnie nadawał się do zaparzania; nie jest zbyt gruby, a więc łatwo się zmieści w zaparzaczu.
- Łagodny w smaku, idealnie komponuje się z innymi ziołami wspierającymi odporność.
- Kupując nasz produkt możesz łatwo wizualnie ocenić jego jakość (herbatki typu FIX pozwalają ukryć surowiec gorszej jakości).
- Bogaty w związki flawonoidowe. Jest idealny do robienia naparów, syropów na jesienne i zimowe wieczory.
Najlepszym wyborem jest kupno kwiatów z terenów wolnych od przemysłu, oddalonych od wielkich miast i pochodzących ze stanu naturalnego (nie z upraw). Tak jak w przypadku innych roślin zielarskich uprawianych i przetwarzanych wg zasad certyfikowanego rolnictwa ekologicznego, nie są stosowane nawozy sztucznye i chemiczne środki ochrony roślin, co gwarantuje konsumentowi otrzymanie w 100% naturalnego i zdrowego produktu.
Kwiaty czarnego bzu (Sambuci flos)
Czarny bez (Sambucus nigra), zwany także dzikim bzem, bzem pospolitym bądź bzowiną, jest krzewem osiągającym nawet 10 m wysokości. Należy do rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae). Zasięgiem obejmuje tereny całej Europy, a także Północną Afrykę i część Bliskiego Wschodu. W Polsce jest bardzo pospolitą rośliną porastającą przydroża i granice lasów. Preferuje żyzne gleby i nasłonecznione miejsca.
Surowcem są kwiaty zebrane w słoneczny dzień w początkowym okresie kwitnienia. Zazwyczaj jest to przełom maja i czerwca. Zbiera się je zazwyczaj ze stanu naturalnego. Następnie są suszone w zacienionym, przewiewnym miejscu, w temperaturze nie wyższej niż 40 st. C. Kwiaty są niewielkie, białe, o 5-ciu płatkach korony, zebranych w duże baldachogrona. Mają bardzo intensywny, przyjemny zapach. Liście są nieparzystko-pierzastozłożone, bifacjalne, składające się zazwyczaj z 5 listków, piłkowanych i eliptycznych. Owoce fioletowo-czarne, okrągłe pestkowce. Również wykorzystywane w fitoterapii, lecz nie należy ich jeść na surowo.
Surowcem są kwiaty zebrane w słoneczny dzień w początkowym okresie kwitnienia. Zazwyczaj jest to przełom maja i czerwca. Zbiera się je zazwyczaj ze stanu naturalnego. Następnie są suszone w zacienionym, przewiewnym miejscu, w temperaturze nie wyższej niż 40 st. C. Kwiaty są niewielkie, białe, o 5-ciu płatkach korony, zebrane w duże baldachogrona. Mają bardzo intensywny, przyjemny zapach. Owoce fioletowo-czarne, okrągłe pestkowce. Wykorzystywane w fitoterapii i żywieniu, chociaż nie należy ich jeść na surowo.
Bez czarny stosowany już był w starożytnym Egipcie. Pliniusz w starożytnym Rzymie opisywał wyciągi z bzu na winie. Opisywane były między innymi w Pharmacopoea Germanica III z 1890 r. Od tamtej pory występowały w licznych pracach i publikacjach. Dziś bez czarny wykorzystywany jest w środkach wspomagających zdrowie, spożywczych, kosmetycznych. Znajduje się w wielu preparatach. Z kwiatów przyrządza się też syrop, sok lub dodaje do naleśników. Surowiec znajduje zastosowanie także w homeopatii.
Stosowanie
Pokrojony susz zalać gorącą wodą (95-100 °C) i parzyć od przykryciem ok. 10 minut. Spożywać 2-3 napary w ciągu dnia. Można dodać kwiatu lipy, imbiru, cytryny i miodu. Wystudzoną herbatkę z gojnika można też pić podczas upałów, gdyż świetnie gasi pragnienie, a ponadto dostarcza mikroelementów i zapobiega odwodnieniu organizmu. Wyciągiem można także płukać stany zapalne gardła i przemywać skórę.
Skład: 100% kwiat czarnego bzu
Kraj pochodzenia: Polska
Producent: HerbaNordPol-Gdańsk Sp. z o.o.