Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 603072621

Email.: sklep@ziolaioleje.pl

Do darmowej dostawy: 249,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł

Kminek Carum Carvi Aromatyczny

Producent: Herbanordpol Gdańsk
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 18,90 zł 18.90














ilość szt.

towar niedostępny

Opis

Kminek zwyczajny

Dlaczego warto?

  • Polski kminek z naszego „zagłębia kminkowego”, czyli Żuław, o wysokiej zawartości olejku eterycznego (4,0%) co przekłada się na wspaniały aromat oraz skuteczne wspomagania trawienia.

  • Wzmaga apetyt, pomocny przy wzdęciach, 99,5% czystości, bez dodatków, bez GMO.

  • Zalecany szczególnie jak dodatek dla dań tłustych takich jak wieprzowina lub baranina. Bardzo dobrze komponuje się także z twarogiem, kapustą, ziemniakami, chlebem.

  • stosowany często w naparach ziołowych jako środek wspomagający laktację i trawienie.

Kminek zwyczajny (Carum carvi L.) Kminek zwyczajny jest jedną z najstarszych znanych i uprawianych przez człowieka roślin. Zapiski sięgają starożytnej Gracji i Rzymu. Kminek jest dwuletnią rośliną należącą do rodziny selerowatych (Apiaceae). Sięga 30-70 cm wysokości i rośnie naturalnie na polanach lub przydrożach w klimacie umiarkowanym. Jest także uprawiany. Dobrze rozwija się w miejscach nasłonecznionych, ciepłych, z dobrze przepuszczalną, żyzną glebą. Rośnie w Europie, części Azji i Ameryce Północnej. Charakteryzują się przyjemnym, lekko ostrym i intensywnym aromatem, nieco zbliżonym do anyżu i z tego powodu są używane często jako przyprawa. Zbiera się je zazwyczaj w sierpniu i następnie suszy w suchym, przewiewnym miejscu. Historia stosowania owocu kminku w medycynie ludowej sięga najdawniejszych lat – występował w Europie Północnej i Środkowej, Rosji, Iranie, Indonezji, Ameryce Północnej. Kminek tradycyjnie był i obecnie jest, stosowany w wielu regionach jako przyprawa do różnych dań - mięs, zup, pieczywa, placków ziemniaczanych, grochu, serów, wypieków, deserów, sosów, sałatek, a także do produkcji alkoholi. Wiele kultur ma własne, tradycyjne dania związane z kminkiem. Jest to między innymi pudding meghli (podawany np. przy narodzinach dziecka), harissa, bułki keleacha, chleb sodowy. Z owoców uzyskuje się olejek kminkowy. Znajduje zastosowanie w przemyśle drogeryjnym – w perfumach, mydłach, pastach czy odświeżaczach oddechu.

Właściwości i działanie

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) uznała kminek zwyczajny w kategorii Generally Recognized as Safe, jako substancję ogólnie bezpieczną. Kminek znajduje zastosowanie między innymi w dolegliwościach trawiennych, takich jak biegunki, utrudnione trawienie (przy ciężkostrawnych potrawach), wzdęciach – jest wiatropędny, zapaleniach żołądka i jelit, czy bólach brzucha. Pobudza apetyt. Może zmniejszać urazy błony śluzowej żołądka. Ma działanie stymulujące wydzielanie gruczołów, w tym soków trawiennych i śliny, żółci, a także mleka. Jest środkiem pobudzającym laktację i regulującym hormony. Soki trawienne uczestniczą w trawieniu pokarmów, wspomagają wchłanianie substancji oraz ułatwiają transport treści pokarmowej Zewnętrze stosowany kminek może pielęgnować skórę wysuszoną, z wypryskami zapalnymi, trądzikiem. Ze względu na właściwości przeciwgrzybiczne poleca się smarować wyciągiem z kminku w przypadku uczęszczania np. na basen. Można także wcierać na skórę głowy z łupieżem i świądem powodowanym grzybami.

Stosowanie:
Oprócz znanego wszystkim zastosowania jak przyprawa z owoców kminku przyrządza się także napar (Infusum Fructae Carvi). W tym celu należy 2-3 g surowca zalać 200 ml wrzątku. Odstawić na 20 minut. Spożywać 2-3 razy dziennie.

Związki czynne Intensywny smak i aromat owoców kminku podyktowany jest bogactwem olejków eterycznych. Według norm Farmakopei Polskiej VI, olejku w owocach kminku zwyczajnego nie może być mniej niż 3,7% (średnio zawiera go 3-7%). W olejku wyizolowano różnorodne związki. Są to między innymi: karwon (do 65%), limonen (do 45%), α-Pinene, Campen, γ-terpinen ,myrcen, p-cymen, mirystycyna, dihydrokarwon. Łącznie wyróżniono ponad 30 związków.

Skład: 100% ziarno Kminku

Kraj pochodzenia: Polska

Producent: HerbaNordPol-Gdańsk Sp. z o.o.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl