Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 603072621

Email.: sklep@ziolaioleje.pl

Do darmowej dostawy: 249,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł

Diabelski Pazur Czarci Pazur mielony

Producent: Herbanordpol Gdańsk
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 59,00 zł 59.00


ilość szt.

towar niedostępny

Opis

Dlaczego warto?

  • 100% korzenia Czarciego Pazura mikronizowanego na urządzeniu UltraPlex Alpine (Niemcy) dzięki czemu wchłania się lepiej
  • Doceniany przy problemach ze stawami
  • Surowiec jest odsiewany na urządzeniach Allgaier co zapewnia otrzymanie produktu wolnego od piasku, cząstki proszku o średnicy
  • Krojony korzeń jest mało przetworzonym surowcem
  • Postać umożliwiająca szerokie zastosowanie
  • Bardziej ekonomiczny wybór niż kapsułki i nie zawiera wypełniaczy

Czarci pazur (Harpagophytum procumbens)

Czarci pazur, diabelski pazur, hakorośl rozesłana, devil’s claw czy harpagophytum procumbens to określenia tej samej rośliny. Jest nią rozłożysta, wieloletnia bylina (rodzina Połapkowate - Pedaliaceae), dorastająca do 60 cm wysokości i 150 cm długości, której łodyga jest płożąca. Swoją nazwę zawdzięcza nietypowemu kształtowi wypustek z niełupki owocu, przypominających ostro zakończony pazur. Harpagon oznacza z greckiego hak. Bywa, że przyczepiając się do sierści, rani nimi zwierzęta, dlatego też ochrzczona została właśnie jako czarci pazur. Rośnie w Południowej Afryce, na pustynnych terenach. Surowcem są korzenie bulwiaste przybyszowe w kolorze ciemnobrunatnym lub szarawobrunatnym. Zbierane po przekwitnięciu rośliny. Wytwarza się z nich proszek, ekstrakt płynny i suchy. Są surowcem farmakopealnym, czyli występującym w urzędowym spisie leków i surowców do sporządzenia leków w aptece, dopuszczonych w danym kraju do obrotu. Według Farmakopei Polskiej X korzenie bulwiaste hakorośli rozesłanej wysuszone i sproszkowane stanowią substancję roślinną – Harpagophyti radix. Swoje korzenie ma masywne, mięsiste i twarde, mierzące maksymalnie 120 cm i uodparniające roślinę na suszę. Do dnia dzisiejszego 80% mieszkańców Afryki korzysta z surowców roślinnych w wielu dolegliwościach. Korzenie cenione były przez afrykańskich buszmenów. Hakorośl jest używana w tradycyjnej medycynie południowo-afrykańskiej (m.in. przez plemiona Nama, San, Bantu, Khoi) na szereg chorób, np. przy bólach kości, stawów i mięśni, bólach porodowych, a także przy dolegliwościach trawiennych. „Debiut” hakorośli w Europie nastąpił w 1904 r. przez niemieckiego osadnika i pioniera rolnictwa, który dowiedziawszy się o jej właściwościach przywiózł ją europejskim lekarzom i zielarzom. Pierwsze badania dotyczące właściwości czarciego pazura wykonano w 1950 r. Dziś stosuje się formę sproszkowaną, występującą w kapsułkach, tabletkach, maściach czy nalewkach. Popyt na świecie na te produkty i surowiec stale rośnie.

Związki czynne

Głównymi związkami czynnymi korzenia hakorośli są irydoidy (w zawartości 3%). Wśród nich wyróżnia się charakterystyczny harpagozyd (w zawartości 0,1%-2%), wykazujący dobroczynne działanie jego rozpadu – harpagid, prokumbid (w zawartości 0,007%), a także prokumbozyd, werbaskozyd i izoakteozyd. Według ustalonych norm jakości, wysuszone korzenie powinny zawierać minimum 1,2% harpagozydu, aby mogły być uznane za surowiec farmakopealny. Ponadto w czarcim pazurze stwierdzono występowanie flawonoidów (pochodnych luteoliny, kamferolu, kwercetyny) będących antyoksydantami, glikozydów fenolowych (acetozyd, izoacetozyd i biozyd); trójterpenów (kwasu oleanolowego, ursolowego, acetoksyoleanolowego – właściwości przeciwzapalne); chinonów (harpagochinonu); fitosterolów; fenolokwasów. Wśród fitosteroli wyróżnia się β-sitosterol i stigmasterol. . Wykazują działanie przeciwbakteryjne, a kwas chlorogenowy jest silnym przeciwutleniaczem. W składzie chemicznym występują również węglowodany, minerały, woski, aminokwasy i olejek eteryczny.

Właściwości i działanie

Czarci pazur najczęściej jest stosowany ze względu na właściwości poprawiające stan układu ruchu. Pozytywnie wpływa na ruchomość, elastyczność stawów i ściegien, wspiera również zdrowie kości i mięśni. Dlatego stosowanie czarciego pazura może w różnego rodzaju terapiach.
Gorzki smak, zawdzięczany zawartości związków irydoidowych, co pobudza wydzielanie soku żołądkowego.

Stosowanie

Z czarciego pazura przygotowuje się odwar, poprzez zalanie 1 łyżeczki surowca 250 ml wody i gotowanie 10-15 minut. Następnie należy pozostawić na 30 minut, następnie odsączyć i wypijać 3 razy dziennie.
1 łyżeczkę (3-4g) proszku można także zalać 250 ml wrzącej wody i odczekać 30 minut. Wypijać 3 razy dziennie w postaci naparu.
Proszek z korzenia można również spożywać po pół łyżeczki po wymieszaniu z ciepłą wodą 3 razy dziennie.
Wyciąg płynny sporządza się zalewając 2 części rozdrobnionego czarciego pazura 1 częścią alkoholu 40%-60%. Następnie zamyka się naczynie (np. słoik), wstrząsa i pozostawia na conajmniej 2 tygodnie. Po tym czasie stosuje się 3 razy dziennie po pół łyżeczki (2,5 ml).
Podobne jest postępowanie z nalewką. 1 część rozdrobnionego korzenia zalać 3 częściami alkogolu 40%-60%. Kolejno zamknąć naczynie, wstrząsnąć i pozostawić na conajmniej 2 tygodnie. Stosować po łyżeczce (5ml) 3 razy dziennie. Owe preparaty można stosować zewnętrznie.
Inną możliwością jest przygotownie maceratu olejowego. Surowiec należy najpierw delikatnie skropić alkoholem 40% i pozostawić na 15 minut. Kolejno zalać olejem w stosunku 1:3 (1 część surowca na 3 części oleju). Wymieszać (wytrząsać codziennie), zamknąć i odstawić w ciemne miejsce na 2 tygodnie. Po tym czasie przecedza się macerat, który teraz można stosować jako okłady na bolące miejsca i zmienioną zapalnie skórę.
Preparaty z czarciego pazura mają gorzki smak, ze względu na jego bogatą zawartość związków irydoidowych. Należy wykonywać przerwę (trwające 3 tygodnie) po 2 miesiącach stosowania. Przeciwwskazaniem są wrzody żołądka lub dwunastnicy, a także stosowanie leków obniżających ciśnienie krwi i antyarytmicznych. Ze względu na brak badań, nie zaleca się stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią. Wstępne badania sugerują względne bezpieczeństwo stosowania.

Zgodnie z publikacjami EFSA (Europejska Agencja do Spraw Bezpieczeństwa Żywności) czarci pazur wykazuje działania wspierające:

  • zdrowie stawów - pomaga wzmocnić układ ruchu organizmu, utrzymać zdrowie, dobre funkcjonowanie, elastyczność, ruchomość stawów i ścięgien,
  • trawienie - używany do ułatwienia trawienia,
  • wzmacnia apetyt

Skład: 100% korzeń mielony Czarciego Pazura (Hakorośli)

Kraj pochodzenia: Namibia

Odbiór osobisty (po wcześniejszym umówieniu):

82-230 Nowy Staw, Obrońców Westerplatte 28

Kontakt: 603 072 621

Sprawdź nasze pozostałe oferty!

Producent: HerbaNordPol-Gdańsk Sp. z o.o.

Dane Sprzedawcy: "Cyrus" Tomasz Andrzejewski

Leszczyńskiego 111/35

85-137 Bydgoszcz

NIP: 5591959641

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl