BIO Korzeń Maca Ekologiczny z Peru
towar niedostępny
Opis
Dlaczego warto?
- Nasza maca, czyli pieprzyca peruwiańska pochodzi z tradycyjnych regionów jej występowania (Peru).
- Surowiec uzyskano z certyfikowanej produkcji ekologicznej.
- Wyprodukowana bez użycia środków ochrony roślin, jest też wolna od modyfikacji genetycznych, gdyż w produktach BIO zabronione są jakiekolwiek surowce GMO.
- Podczas produkcji nie stosuje się syntetycznych nawozów lub innych związków sztucznie zwiększających biomasę.
- Peruwiańska maca BIO jest atestowana przez europejskie firmy certyfikujące, co zapewnia pełną kontrolę produkcji oraz magazynowania.
- Korzenie pieprzycy peruwiańskiej po zbiorach są myte, a następnie suszone w tradycyjny sposób. Proszkowanie odbywa się w wyspecjalizowanych miejscowych zakładach, co wspiera lokalne społeczności.
- Maca ma udowodnione szerokie, dobroczynne spektrum działania na organizm.
- Oferowana w sproszkowanej formie ma wiele zastosowań, jest łatwa w przechowywaniu i zapewnia lepszą wchłanialność substancji bioaktywnych. W odróżnieniu od kapsułek nie zawiera wypełniaczy.
- Świetny dodatek do soków, napojów i różnych posiłków.
- Kupując ten nieskażony chemią produkt wspierasz ludzi z biedniejszych regionów świata.
Maca (Lepidium meyenii)
Pieprzyca peruwiańska zwana macą lub żeń-szeniem peruwiańskim, należy do rodziny kapustowanych (Brassicaceae). Rośnie w trudnym terenie, wysoko w górach Andach, gdzie nie oszczędza jej silny wiatr, intensywne słońce i mróz. Dzięki temu wykształciła wiele mechanizmów, aby przetrwać. Jej kwiaty są drobne i białe. Korzeń, który jest surowcem zielarskim, dojrzewa do zbioru przez niecały rok, jest koloru żółto-białego o średnicy około 8 cm. Maca jest tradycyjną rośliną spożywaną przez Inków, którzy zaczęli uprawiać ją około 2000 lat temu. Jej formy znaleziono na stanowiskach archeologicznych datowanych na 1600 r. p.n.e. Maca jest bardzo ceniona przez mieszkańców tych rejonów, ponieważ jest jednym z głównych dostępnych tam produktów spożywczych. Ze względu na trudne środowisko, niewiele roślin jest w stanie tam rosnąć. Stosowana była i jest zarówno w celach żywieniowych jak i leczniczych. Korzenie spożywane są jako pieczone, prażone, suszone np. gotowane lub wykorzystywane do budyniów i dżemów.
Maca ma bardzo wysoką wartość odżywczą. Obfituje w węglowodany, białka i aminokwasy (arginina, histydyna, seryna, lizyna, kwas asparaginowy, kwas glutaminowy i inne), błonnik, tłuszcze (kwasy tłuszczowe – linolenowy, palmitynowy, oleinowy), składniki mineralne (wapń, potas, żelazo, jod), alkaloidy, sterole, glukozynolaty, benzyloamidy, garbniki, saponiny, flawonoidy, fitosterole i witaminy, a także inne substancje (np. izotiocyjanianem p-metoksybenzylu, który to potencjalnie może wykazywać działanie afrozydiakalne).
Maca ma bardzo wysoką wartość odżywczą. Obfituje w węglowodany, białka i aminokwasy (arginina, histydyna, seryna, lizyna, kwas asparaginowy, kwas glutaminowy i inne), błonnik, tłuszcze (kwasy tłuszczowe –linolenowy, palmitynowy, oleinowy), składniki mineralne (wapń, potas, żelazo, jod), alkaloidy, sterole, glukozynolaty, benzyloamidy, garbniki, saponiny, flawonoidy, fitosterole i witaminy, a także inne substancje (np. izotiocyjanianem p-metoksybenzylu, który to potencjalnie może wykazywać działanie afrodyzjaku).
Właściwości i działanie
Tradycyjnie maca używana jest w celu zwiększenia sił witalnych organizmu. Składniki maca zwiększają ukrwienie narządów płciowych, co przekłada się na wzrost naturalnej aktywności seksualnej. Jednymi z ważnych składników maca jest arginina oraz histadyna. Aminokwasy te pełnią ważne funkcje w organizmie, wśród których wymienić można: immunostymulację, wsparcie spermatogenezy, syntezę kreatyny, syntezę tlenku azotu. Arginina jest często stosowana w produktach o działaniu zwiększającym libido. Ponadto korzeń maca dodaje energii, przeciwdziała zmęczeniu, wspiera wydajność i wytrzymałość organizmu. Maca polecana jest osobom aktywnym i pracującym umysłowo. Znajduje zastosowanie w stanach osłabienia organizmu, wycieńczenia i rekonwalescencji jako naturalne źródło składników odżywczych (aminokwasy, minerały itp.). Synergia tak wielu aminokwasów, witamin i minerałów może zwiększyć asymilację, absorpcję i wykorzystanie ich w organizmie.
Sposób stosowania
Stosuje się 1 łyżkę proszku z korzenia maca. Należy ją zmieszać z wodą (150 ml – ¾ szklanki), sokiem, jogurtem lub koktajlami, w których dobrze się rozpuszcza. Można dodawać również do posiłków. Maca ma dobry, lekko pikantno-słodki smak i aromat.
Przykładowy przepis na koktajl:
- 1l mleka
- pół łyżeczki cynamonu
- łyżka proszku maca
- 1 duży banan
- 6/8 migdałów
- łyżka masła orzechowego
Przeciwwskazania: Brak doniesień. Duże ilości mogą powodować gazy jelitowe.
Zgodnie z publikacjami EFSA (Europejska Agencja do Spraw Bezpieczeństwa Żywności) korzeń maca wykazuje działania:
- dodaje energii, wspiera wydajność fizyczną i umysłową, pomaga utrzymać optymalną wytrzymałość i witalność,
- pomaga w zachowaniu naturalnej aktywności seksualnej i energii,
- działa na układ hormonalny - źródło fitoestrogenu, wspiera zdrowie kości podczas menopauzy,/li>
- ma korzystny wpływ pobudzający płodność,
- wpływa na życie seksualne - pobudza pożądanie seksualne (afrodyzjak).
Skład: 100% sproszkowany korzeń BIO MACA
Kraj pochodzenia: Peru
Źródła
- Maca, dostęp: http://www.rain-tree.com/maca.htm
- E. Esparza et. al, Bioactive maca (Lepidium meyenii) alkamides are a result of traditional Andean postharvest drying practices, Phytochemistry, 2015, dostęp: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0031942215000965
- S. Tafuri et. al, Chemical Analysis of Lepidium meyenii (Maca) and Its Effects on Redox Status and on Reproductive Biology in Stallions, Molecules, 2019, dostęp: https://www.mdpi.com/1420-3049/24/10/1981
- S. Wang, F. Zhu, Chemical composition and health effects of maca (Lepidium meyenii), Food Chemistry, 2019, dostęp: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0308814619303942?via%3Dihub
- Xiao-chen Gao et. al, Screening of the Active Component Promoting Leydig Cell Proliferation from Lepidium meyenii Using HPLC-ESI-MS/MS Coupled with Multivariate Statistical Analysis,Molecules, 2019, dostęp: https://www.mdpi.com/1420-3049/24/11/2101/htm
- Dr H. Różański, Maca – Lepidium peruvianum = Lepidium meyenii,2007, dostęp: http://rozanski.li/37/maca-lepidium-peruvianum-lepidium-meyenii/
- Maca, dostęp: http://nomak.sell-it.pl/bazarek/PDF/Maca.pdf
Odbiór osobisty (po wcześniejszym umówieniu):
82-230 Nowy Staw, Obrońców Westerplatte 28
Kontakt: 603 072 621
Sprawdź nasze pozostałe oferty!
Producent: HerbaNordPol-Gdańsk Sp. z o.o.
Dane Sprzedawcy: "Cyrus" Tomasz Andrzejewski
Leszczyńskiego 111/35
85-137 Bydgoszcz
NIP: 5591959641